Новогодишни ре(в)золюции 9


в планиране на 2010По традиция, последните дни на отминаващата година са времето, през което планираме какво искаме да постигнем през новата година. В английският език съществува термина New Year’s Resolution, който се отнася точно за тези обещания, които даваме сами пред себе си в новогодишната нощ: да откажем цигарите (или някой друг порок), да започнем да живеем по-здравословно, да усвоим нов език или друго ново умение, да постигнем нещо, което досега все ни е убягвало и т.н.

Затова тези новогодишни резолюции са и нещо като обещание за революция – малка, частна, в собствения ни живот. И вместо със залпа на Аврора, тази революция започва с първия залп на шампанското в полунощ…

Мисля, че Джон Ленън беше казал, че „Животът е това, което ни се случва докато правим други планове“ – и до известна степен е бил много прав. (Особено когато си правим сметката без кръчмаря).

Но това не бива да бъде и удобно извинение, за да не планираме живота си въобще и просто да чакаме нещата някак си да се случват. Защото има и друга мъдра поговорка: „Който не планира успеха си – планира своя провал!“.

Може би най-голямата причина хората да престанат да си правят планове за живота си през новата година (или главната причина да не си вярват, че тези планове някога ще се осъществят) са предишните провали. Когато всяка година сте правили подобни планове и в края на годината сте установявали с горчивина, че не сте изпълнили дори и 10% от планираното – тогава е много трудно да бъдете оптимисти и за 2010.

Тази логика е проста, но истината е, че е и погрешна. Защото истинската причина голяма част от плановете ни да не са се „сбъднали“ през цялата година е, че те просто не са били планове – а само мечти, блянове, пожелания…

Защото едно е да си кажете „Искам да отслабна!“ (примерно), а съвсем друго е да си седнете (на онази мека чест от тялото, която най-много има нужда от отслабване) и да напишете подробен, ясен и систематизиран план – за това как точно да го постигнете. Включително и в какви срокове (реалистични – за да не бъдете разочаровани лесно ако крайните дати в плана ви с прекалено оптимистични).

Това важи не само за отслабването, разбира се, а и за всяка наша цел през идната година. Но с това нещата не са приключили, за съжаление…

Да знаем какво искаме, защо го искаме (много важен момент!) и кои са стъпките за постигането му – това са само предварителните етапи в нашата стратегия за успех. Следващата важна крачка е действието. Всекидневните малки действия и задачи, които трябва да изпълняваме, за да постигнем и крайните и междинните си цели. Без това просто не може и точно тук е следващият капан – да престанем да правим дребните ежедневни неща, да загубим фокус, мотивация, ентусиазъм… и да се откажем.

Можем да избегнем този капан именно като сме си дали много добре сметка – сами пред себе си – ЗАЩО искаме да постигнем тази своя цел. Но трябва да стигнем до истинската причина за желаната промяна, а не до най-удобното оправдание, което просто плува на повърхността („Искам да отслабна, за да мога най-накрая да вляза в онези дънки, дето ми ги подариха по-миналата Коледа“). Трябва да се гмурнем много по-надълбоко в собственото си подсъзнание, чувства, душа… и да открием там истинската причина. Понякога можем да останем много изненадани – дори можем да открием, че не желаем от сърце тази промяна, а просто го правим заради някой друг (и затова и се проваляме).

Другата важна стъпка е да сме сигурни предварително каква ще е цената на желаната промяна. Ако искаме нещо много хубаво – най-вероятно е и цената му да не е никак малка. Голямата промяна ще ни струва и големи усилия, воля, постоянство, саможертва, дисциплина…

Но ако предварително сме наясно със солената цена и защо го искаме – в крайна сметка „плащането“ на тази цена ще ни е по-лесно и ще знаем, че си заслужава.

След като вече сме преминали по конкретното изпълнение на конкретните стъпки от цялостната ни стратегия, много е важно да не бъдем като „коне с капаци“ и да следваме сляпо набелязания план. Много е вероятно по пътя не всичко да се случва според първоначалните ни предвиждания и очаквания (независимо каква е нашата крайна цел) и това налага да направим малки или по-големи корекции „в движение“. С две думи – изисква се постоянно да осъществяваме и мониторинг (наблюдение и анализ) на това как се развива плана ни. И ако обстоятелствата го изискват – да внасяме и необходимите корекции (изменения, промени) в първоначалния си план. (А не да действаме само на базата на сляпа, фанатична вяра).

И още нещо. Обикновено новогодишните ни резолюции (а и които и да е други наши планове) не са само една или две. И колкото и да ни се струва, че всяка от целите ни е сама за себе си – в крайна сметка те имат поне едно общо нещо: нас самите. Всяка една от краткосрочните или дългосрочните ни цели ( в това число и дългогодишните ни планове – за повече от 1 година напред) е свързана с общата ни стратегия за нашия живот в неговите различни аспекти. И постигането на една от целите е необходимо условие за започването или за успеха на следващата, на по-следващата и т.н.

Затова и нашата стратегия трябва да е по-мащабна, по-глобална и по-дългосрочна. А плановете ни за 2010 (или която и да е от следващите нови години) да са само една парче от пъзела…

Разбира се, има и още една алтернатива – да нямаме никаква стратегия и никакви планове. Клише е, но е и самата истина: хората, които нямат планове за живота си, живеят според нечии други планове.

А това не си заслужава…

Само на пръв поглед да се живее така е най-лесно – в действителност това е най-солената цена, която можем да платим и то с огромна лихва: собственото си щастие и себереализация. Не ви го пожелавам!

Но от сърце ви желая да намерите време за да планирате (и то добре) това, което наистина искате да ви се случи през 2010 година!

Защото: „Господ си знае работата – но трябва и да му се помага!“. 😉

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Можете да коментирате чрез:

Loading Facebook Comments ...

Публикуване на коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

9 мисли относно “Новогодишни ре(в)золюции

  • Ивалина Ташева

    Често имаме нужда да си припомняме знания, убеждения, опит – личен или чужд, който ни учи. Затова препрочитаме книжки или лични бележки, затова пожелаваме любима и напомняща ни нещо музика, затова гледаме за пореден път „онзи“ филм…
    Освен изброените действия, аз затова чета и Блогатство 🙂 Голяма част от статиите, Пламене, сякаш ги пращаш точно за мен и в точния ден, и това не е случайно 🙂
    Днес отново ме събра и намести 🙂
    Благодаря ти!

  • Borislav Sapounov

    200% фокус, постоянство и яснота в това, което правя и защо го правя всеки ден! Нека резултатите говорят!
    Всичко си има цена. Един мъдър човек беше казал, „Цената на майсторството е дисциплина! Цената на това да бъдем обикновенни е разочарование!“…
    Пожелавам на всички да да станат майстори на собствената си съдба!

  • Капка Стойкова

    Здравей Пламене,
    Много хубаво е, че си описал толкова подробно и реалистично Новогодишните резолюции. Има обаче 3 неща, които много често ни препречват пътя на осъществяването им. За съжаление, понякога ние :
    1. Не забелязваме достатъчно мотивиращите ни възможности
    или пък …
    2. Информацията, с която разполагаме и опита ни не са достатъчни за да извлечем най-ценната част от талантите ни, които са често скрити или малко развити

    3. Не разполагаме със достатъчно солидна система за подкрепа
    Точно в това може да помогне един Коуч.;) И добрата новина заизминаващата година е, че вече и в България могат да се намерят успешни професионалисти в областта на коучинга! Пожелавам на всички читатели на твоя блог да изпълнят най-значимата за тях част от Новогодишните им резолюции!
    Бъди здрав!

    Капка

    • Пламен Петров Автор

      Благодаря, Капче!
      Никога не съм се съмнявал, че това, което си избрала за свое призвание е нужно и ценно – не само екзотично (поне по нашите географски ширини)…
      Весели празници и на теб и на семейството ти! 🙂

  • nela mihova

    здравеите чудесна тема ПЛАМЕНЕ съгласна саъ с всичкоза което сте писали;може би ни липсва вярата в нас и че ще успем да постигнем яелите си и както си писал ти оправданиа много за да не изпълнем целите си които си поставямеа е казано че ;НЯМА НЕВЪЗНОЖНИ НЕЩА’аз съм на този принцип.Весело посрещане на новата година и мнго успехи в личен и професионален план на всички