Първата любов ръжда не хваща. И въпреки това – след нея идва втората, третата… и така нататък. И всяка следваща си има своите отличителни черти. Своите достойнства…
От картинката вляво вече ви е станало ясно, че заглавието е малко подвеждащо. Не става дума за любов в интимния смисъл на думата. Нито пък буквално за „изневяра“…
Ако никога не сте чували за Джумла (Joomla! CMS е пълното й име), много вероятно е тази дума да ви прозвучи не само екзотично, но и несериозно. За ваше успокоение , ще споделя само, че когато започнах да я ползвам, тази платформа все още се наричаше… Mambo! Но дори тогава загатваше за своя невероятен потенциал.
Joomla е CMS (ContentManagement System т.е. Система за Управление на Съдържанието) с отворен код. И определено е една от най-добрите платформи за създаване на динамични уебсайтове. Което се потвърждава не само от многобройните и награди от най-различни софтуерни форуми, но най-вече от използването и в практиката. Буквално стотици хиляди сайтове (ако не и много повече) са направени чрез тази система – в това число и много български портали. (В страницата „Кой“ можете да видите и част от моите сайтове, направени с Джумла).
Ключовия фактор за това е, че Джумла е open source система. Това на практика означава, че:
- Цялата платформа е напълно безплатна.
- Неизброима армия от разработчици всеки ден се трудят за да направят тази система по-добра и по-можеща.
- Налични са няколстотин хиляди безплатни модули и компоненти (а също и немалко платени такива), които разширяват още повече функционалността на Джумла.
Занимавам се с уебдизайн от повече от десетилетие, но през последните 4-5 години 100% от сайтовете, които съм създал са били направени на Джумла…
…с изключение на този блог. 😉
Това е и моята „изневяра“ – WordPress.
WordPress също е open source и това автоматично и дава същите три основни преимущества, изброени преди малко. Но ако целта ви е да създадете не просто уебсайт, а точно блог… Word Press води (поне) с едни гърди напред. Не, че с Джумла не може да се направи блог – може и много хора го правят – но по отношение на SEO, както и по доста други показатели, WordPress определено е по-правилният избор. И това не е само мое мнение…
От личен опит мога да заявя, че преходът от Джумла към WordPress не е никак лесен. Трябва да пренастроиш мисленето си по съвсем нов начин, но с времето се свиква. А и човек винаги трябва да търси нови предизвикателства и да усвоява нови знания и умения. Ако не го прави – спира развитието си.
Още съм много нов в WordPress и още има много какво да уча. Но това може само да ме амбицира, пък и се уча от най-добрите в българското блог-пространство…
За съжаление, денонощието ми продължава да има само 24 часа и новите занимания ме обсебиха толкова, че почти не ми остава време да актуализирам Джумла-познанията си. А там нещата са много, ама много динамични. Но не ме плаши и това да се върна отново в „първи клас“. Даже напротив…
Надявам се приятелите ми от Джумла БГ да са наясно с всичко това и да ми простят „изневярата“. Още повече, че – както заявих в самото заглавие – продължавам да обичам Джумла и продължавам да създавам нови сайтове с нея.
За мен въпросът никога не е бил Joomla ИЛИ WordPres. Истината е, че няма никакъв проблем да работиш И с Joomla И с WordPres.
Пожелавам го на всеки! 🙂





С всичко съм съгласен, с изключение на SEO. Прочети това:
https://www.compassdesigns.net/joomla-blog/Wordpress-SEO-is-not-better-than-Joomla.-Period.html
Да не говорим, че с плъгина, който съм писал за БГ SEO (по-скоро SEF) Джумла! е едни гърди напред.
Щом ти го казваш – значи е така! 😉