Съвсем скоро (идния четвъртък) американците ще празнуват своя Ден на благодарността. От близо два века насам те си имат традиция – всеки четвърти четвъртък на ноември да отбелязват т.нар. Thanksgiving.
Доколкото ми е известно, Канада е единствената друга държава, в която Благодарността си има свой официален – и национален – празник. (Може би този факт има някаква връзка с това, че толкова народ се пъне да емигрира точно в САЩ и Канада, но не точно по тази тема искам да поразсъждаваме днес).
Така както имаме Ден на майката (8-ми март), но би трябвало да уважаваме майките (и жените) си не само в този единствен ден от годината, така и благодарността е нещо, за което трябва да се сещаме много по-често. (Още повече, че пък ние дори си нямаме такъв официален празник и пак трябва да копираме чужди традиции. А Хелоуин не е единственият „побългарен“ празник, който дразни много пишман патриоти…).
Но за криворазбраният патриотизъм и за американизирането на света може да си побъбрим някой друг път. А днес ще си хортуваме именно за благодарността.
Същността на това понятие е изразено и в самата дума – „дарявам благо“. Няма народ, религия или вяра, които да считат благодарността за нещо различно от висша благодетел, за върховна проява на нравственост и морал. И това е точно така, защото обратното понятие – неблагодарността – пък се счита за недостатък и дори тежък грях.
Мнозина твърдят, че именно благодарността е ключът към щастието. Ако не сме благодарни за това, което имаме, колкото още и каквото и друго да имаме – все няма да ни е достатъчно. И ще сме нещастни…
Според някои учения, благодарността е единственото състояние на човека, при което духът ни е в пълна хармония с вибрациите на Вселената. Може би… Не съм чак толкова надълбоко в тези неща, но със сигурност благодарността е блаженство и благословия. И тези, които не могат да изпитат истинска благодарност – са се самолишили от едно много светло и пречистващо чувство.
Може да си нямаме специален ден на благодарността, но всекидневно имаме десетки, даже стотици поводи да бъдем благодарни. И не бива да ги подминаваме просто така. (Нали си спомняте Лий Брауър от филма „Тайната“ и неговите камъчета на благодарността?).
Аз също често забравям за хората и нещата, за (на) които трябва да съм благодарен. Но не съм ги забравил съвсем (и отскоро си имам и свое камъче, което да ме подсеща).
И реших да не чакам чак до четвъртък, а да изразя и споделя своята благодарност още днес. Още сега…
БЛАГОДАРЕН СЪМ:
- на родителите си – за това, че са ме създали, отгледали и възпитали и са го направили с много любов – въпреки сътресенията на любовните чувства помежду им. Няма да е несправедливо ако кажа, че всъщност съм отгледан и възпитан предимно от майка си – за което съм й наистина благодарен от сърце (защото чак сега – когато самият аз съм родител, при това даже не самотен родител – разбирам колко й е било трудно през онези години). На баща ми (който за съжаление вече не е между живите) също съм благодарен. Защото ме научи, че един мъж трябва да си държи на думата, каквото и да му струва това. Особено ако този мъж е и татко…
- на съпругата си – за толкова много неща. На първо място, че ме търпи вече 11-12 години (повярвайте ми – да се живее с Овен не е никак лесно, а пък аз на всичкото отгоре съм и от още по-специална порода овнета) и почти не се оплаква. Благодарен съм й също, че ме дари с прекрасен син – в неговите очи и усмивка винаги виждам и нейните… Благодарен съм, че е до мен и че ми прощава сравнително бързо когато се държа като истинско говедо (което пък се случва сравнително честичко…).
- на детето си – затова че го има. Всяко клише за обичта ни към децата е самата истина – и тази любов наистина е безусловна, необятна и несравнима с нищо друго. Благодарен съм му също и затова, че и той бързо ми прощава моментите на слабост когато се опитвам да демонстрирам сила…
- на приятелите ми съм благодарен за това, че ги има. Така се случи, че най-верните са и най-далече… но за приятелството няма разстояния нито във времето, нито в географския смисъл.
- на враговете си също съм благодарен. Щом ги има(м) – значи не съм нито средностатистически, нито еднакво сив и незабележим. Само такъв тип хора не пречат на никого и не настъпват никой по мазола…
- не мога да не спомена и всички жени, които са били част от живота ми (преди да срещна Жената с главно Ж). Повечето от тях така или иначе са били по-добри с мен, отколкото аз със тях. А това не се забравя лесно…
- и не на последно място – благодарен съм на себе си. За това, което съм бил досега, за това което съм сега, но и за това, което мога да бъда утре…
На вас – които отделяте от собственото си време за да четете собствените ми писания (които не винаги заслужават да бъдат четени и от друг) – също съм благодарен. 🙂
И ще ви поздравя с една стара, но много хубава песен (с която пък искам да благодаря и на всички, чиито музика и песни са изпълвали сърцето ми с възхищение и благодарност):
httpv://www.youtube.com/watch?v=MfM9gQkfwyg





Ако започнем да благодарим за всичко, което имаме в живота, няма да ни остане време да се оплакваме. А защо ли се съсредоточаваме върху „лошото“…?
Никога не е късно за една благодарност! 🙂
Още преди да цъкна върху линка, се сетих, че песента „To all the girls I’ve loved before“ ще е чудесен поздрав за всички жени от миналото 🙂
Много хубав пост!
И аз съм благодарен, че съдбата ни срещна и че станахме приятели!
Точно днес се замъчих за Джордж Карлин и открих, че си писал за него в блога си…
Случайности! 😉
mnogo mi haresva vashata statia za blagodarnosta i ste mnogo prav za tova 4e triabva da izpitvame blagodarnost vseki den triabva da sme blagodarni daje i za neshata koito ne se slu4vat kakto iskame zashoto nie se u4im ot tiah i kakto se kazva v tainata kolkoto pove4e blagodarnost izkazvame tolkova pove4e ni idvat nesha za koito da blagodarim tova mogo da go kaja ot sobstven opit blagodaria ti za 4udesniat sait i 4udesnite temi
И аз имам точно на теб да ти благодаря. Естественно за статията и най-вече за презентациите в клуб „Спри и Помисли“, които със своите подробности ми показват неща, за които е нужно да се отдели време и мисли 🙂
Благодаря за благодарностите! 🙂
Искам да кажа само БЛАГОДАРЯ – и за музикалния поздрав, и за откровенията ти, „които не винаги заслужават да бъдат четени и от друг“,според теб, но аз мисля, че е по-добре да бъдат прочетени 🙂
Моля… 🙂
Pingback: Ще ти подаря усмивка! | Blogatstvo.com
Много е любопитна и традицията на американците да благодарят на пуйката и да и искат прошка 🙂 Снощи наблюдавах как Обама го прави телевизивно 🙂
И наш’те традиции си ги бива! Ако някой е по-добър от стадото – пращаме го или при Тангра или на бесилото. Да е по-далече от нас и да не ни образува неприятни мисли…
К’во разбират от традиции тия хамериканци?! Държавата им няма и 3 века, а ние…
Сещам се за церемониите по случай раздаването на Оскар-и.
Благодаря на мама, на тате, на….. и на кучето на съседите, което припика обувките на старото ми гадже, когато ми изневери с… , на когото също благодаря за….
Иначе си прав – добре е поне от време на време да казваме БЛАГОДАРЯ на хората около нас. Толкова е лесно да покажем, че сме оценили техните усилия и да ги окрилим, да продължат да бъдат добри с нас 🙂
Все повече разбирам колегата Мойсей – дето мандахерцал 40 години четата си из пустинята. Докато и последния забрави робството…
(по груба преценка, на нас ще ни трябват поне 400. но пък дотогава със сигурност ще сме пустиня…)
„Gratitude is the sign of noble souls“. Aesop
или
„Благодарността е признак на душевно благородство“ – Езоп
…тези, които не изпитват такава са достойни само за …съжаление!
Пламене,
С благодарност за винаги интересните теми и позиции,
Илияна
Благодаря! 😉