Най-блогърският празник 16


Уникална държава – като нашата – не може да си няма и уникални празници. А по-уникален от 24 май трудно ще откриете.

Всеки народ празнува свободата си, независимостта, има ден в памет на загиналите и така нататък. Но не знам друг народ да празнува своята писменост?

Повечето понятия свързани с тези празници се преекспонират и „изтъркват“ от употреба – точно заради прекаленото им превръщане в клишета покрай празничните речи и тържества. Същото важи и за „солунските двама братя“, „славянската писменост“ и „науката е слънце“. (Те нашите учени постоянно мрънкат, че държавата ги била оставила само на фотосинтеза… ама това май е друга тема).

Мисля си – точно на днешния празник – че едва ли си даваме сметка, че сме комай единствения народ в Европа, който не пише на латиница. Колкото и това да създава известни неудобства при табелите на улици и населени места. И при чатене…

Едва ли можем да си представим всички плюсове – но и минуси – на това да бъдем просто като другите. Явно сме обречени да сме различни…

Този блог – както и хилядите други блогове на български език – нямаше да съществува… ако преди 12 века, двама братя от Солун бяха избрали да станат търговци и да си гледат живота. Вместо да скитат от една държава в друга и да търсят къде да посеят семето на нещо крехко, но вечно…

Затова – от мен поклон!

Честит празник, българи!

Най-блогърскитят празник!

А и най-българският…

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Можете да коментирате чрез:

Loading Facebook Comments ...

Публикуване на коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

16 мисли относно “Най-блогърският празник

  • Божо

    Мисля си – точно на днешния празник – че едва ли си даваме сметка, че сме комай единствения народ в Европа, който не пише на латиница.

    Да не забравяме гърците 😉
    И те са в Европа 😉

  • 999

    Комай, сърбите, македонците, руснаци, украинци, белоруси и те са в Европа. Молдовците не ги знам. Допускам да има и други народи от бившия СССР на територията на Европа, които да пишат на кирилица. Да не си искал да кажеш ЕС, щото то е друго. Европа е континент, а ЕС – гражданско-стопанска организация.

  • rumiana yossifova

    Честит празник! И аз си го харесвам. Преди много години, много преди да ни връхлети демокрацията, голямата ми дъщеря беше писала съчинение (днешното есе) по повод празника. И там някъде беше написала, че сигурно за времето си славянската азбука е изиграла ролята си, но днес ни разделя от другите народи в Европа и надали е толкова добра идея. Е, бяхме викани с баща й в училище (за пореден път, след като беше носила там Декларацията за правата на човека), говорихме й у дома, а тя ни гледаше с широко отворени очи и казваше: „Ама тя ни разделя!“ Сега вече знае, че да си различен, не е непременно лошо!

    • Пламен Петров Автор

      Познато ми е… В пети клас писахме съчинение за Осми март – и аз изтъкнах като един от аргументите за силата на майчината любов, че псуваме на майка, ерго на най-милото… 😀